Újabb hajmeresztő ötlettel állt elő Zelenszkij: ha ez beválik, teljesen elakadhat Putyin offenzívája
Fontos beszéd hangzott el Ramsteinben.
Megdöbbentő részletek derülnek ki az izraeli sajtóból a tragikus légicsapásról, ami egy segélyszervezet külföldi állampolgáraival végzett Izraelben, súlyos diplomáciai bonyodalmat okozva a zsidó államnak.
Fotó: Nyitókép: Yasser Qudihe / Middle East Images via AFP
A brit titkosszolgálat emberei lehettek azok a brit állampolgárok, akik az Izraeli Véderő (IDF) a múlt héten végrehajtott légicsapásában vesztették életüket a Gázai övezetben – írja az izraeli Mááriv. Mint emlékezetes, a World Central Kitchen segélyszervezet (WCK) hét munkatársa vesztette életét az IDF légicsapásában. Most a sajtó azt állítja, hogy
az elhunyt segélymunkások között brit kémek is voltak,
akik segítettek a Hamász iszlamista terrorszervezet által a brutális 2023. október 7-i támadás során ejtett foglyok felkutatásában.
Az egyik áldozat John Chapman brit állampolgár, a WCK biztonsági csapatának tagja volt. Chapman nyugalmazott Royal Marines kommandós volt, és a különleges erőknél is szolgált. James Henderson hat évig szolgált ugyanezen Royal Marines katonájaként. James Kirby hosszú ideig a brit hadseregben szolgált, mielőtt magán biztonsági cégeknél kezdett dolgozni. Kirbyt a brit különleges erők kiváló mesterlövésznek és képzett robbanóanyag-szakértőnek minősítették. Korábban olyan konfliktusövezetekben szolgált, mint Bosznia-Hercegovina, majd Afganisztán – jegyzi meg az izraeli sajtó.
Brit titkosszolgák Gázában?
A Mááriv szerint ami figyelemre méltó, az a három brit katona közötti kapcsolat, a Solas Global nevű, ismert brit biztonsági cégnél való alkalmazásuk. Ez a cég szoros kapcsolatban áll a brit hírszerzéssel, a Scotland Yarddal, és alkalmazottainak többsége katonai múlttal rendelkezik.
A lap tényként kezeli, hogy ők hárman a brit hírszerzés ügynökei voltak, akik egy küldetésben vettek részt, amelynek célja a foglyok felkutatásának segítése volt. A Mááriv szerint mindhárman korábban a különleges erőknél (SAS és mások) szolgáltak. A lap szerint ezért épültek be egy humanitárius segélyszervezet soraiba.
Mint a cikk jelzi, az Egyesült Királyság a múltban többször is alkalmazta ezt a taktikát, ügynökeit humanitárius segélyszervezetekben és egészségügyi szervezetekben helyezte el.
Mindez érthetővé tenné, hogy a brit külügy a támadás után bekérette a londoni izraeli nagykövetet,
nyilván magyarázatot várva arra, miért lőtték ki a Hamász túszait kiszabadítani akaró, értékes titkos ügynököket.
Érdekesség, hogy nem csak a három brit polgárnak, de még egy negyedik áldozatnak is volt különleges erőkhöz köthető múltja. Jacob Fleckinger az Egyesült Államok és Kanada kettős állampolgára volt, s a cikk szerint több mint tíz évig szolgált a kanadai különleges erőknél, például Afganisztánban. A támadásnak ezen felül palesztin, lengyel és ausztrál állampolgár áldozata is volt.
A mesterséges intelligencia hibázott?
A tragikus ügyhöz érdekes adalék, hogy éppen a támadás előtt jelent meg az egyébként masszívan Izrael-ellenes és szélsőbaloldali +972 Magazin izraeli lap cikke, mely szerint az izraeli hadsereg kifejlesztett egy mesterséges intelligencián alapuló programot, a Lavendert.
A mesterséges intelligencia-program célja, hogy azonosítsa a palesztin terrorszervezetek tagjait, beleértve az alacsony rangú katonákat is.
Az izraeli lap állítása szerint a háború első heteiben az izraeli légierő szinte teljesen erre a programra támaszkodott, mely összesen 37 ezer palesztin célpontot – és otthonaikat – azonosította potenciális légicsapások célpontjaként. Az izraeli légierő lényegében emberi döntésként kezelte a mesterséges intelligencia döntéseit, az egyetlen feladat az volt, hogy ellenőrizzék, a kiválasztott célpont tényleg férfi-e. A lap szerint a program ismert hibaszázaléka 10%-os volt.
A mesterséges intelligencia szerepének teóriáját erősíti, hogy a segélyszervezet állítása szerint a konvoj mozgásáról folyamatosan tájékoztatta az IDF-et.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és az IDF elismerte felelősségét az ügyben, „tragikus” hibának nevezve azt.
A támadást a nemzetközi sajtó szerint egy drón hajtotta végre, a megszólaltatott elemzők pedig szinte kizártnak nevezik, hogy „véletlen” történt volna, ami nem zárja ki, hogy a célpontokat tévesen azonosították.
Az izraeli hadsereg két magas rangú tisztet menesztett a téves támadás miatt.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.